Jump to content

letní skautský tábor cripple creek 2012

Ve dnech 1.-15. července 2012 se po osmi letech opět konal řádný skautský podsadový tábor. Letos to bylo ve Vlachovicích v místě zvaném Hajnica u potoku Sviborka. Tábora se účastnilo celkem 12 mladších členů a 4 vedoucí. Příběhem celotáborové hry byla zlatá horečka na řece Cripple Creek v americkém Coloradu. CTH vyhrála družina 61. SKSS s rádcem Michalem Vaclem. Na táboře při závěrečném táboráku se také skládaly vlčácké a skautské sliby a byly uděleny tři odznaky Třech Orlích Per a dva odznaky Třech Bílých Tesáků. 

Hlavní soubor fotografií z tábora je umístěn na střediskových stránkách Facebook.

ЕКСПЕДИЦІЯ  ОДЄСА 2012

Po několika letech potulování na Zakarpatí a v Rumunsku vyrazila 19.8.2012 miniexpedice o počtu 4 cestovatelů do města Oděsy, města známého Potěmkinovými schody, střetem kultur, zuřivým odporem proti vojskům wehrmachtu v době Velké války a šploucháním Černého moře. Při cestě tam absolvovala celkem 1497 km ve vlaku nebo autobuse, nazpět o něco málo více. Po cestě tam se nakrátko zastavila na Podkarpatské Rusi a navštívila geografický střed Evropy. Koblevo a Oděsa, kde expedice pobývala je nejvýchodněji a nejjižněji na výpravách dosažený bod. Připojujeme i sérii obrázků z této miniexpedice.

Tady je odkaz na oficiální stránky města http://www.odessa.ua/ua/

slaňování na čertovkách

V neděli 16.9. dopoledne jsme si udělali se skauty minivýpravu na Čertovy skály v Lidečku. Cílem bylo slaňování. Kluci ještě nikdy na laně takto neviseli, tak proč to nezkusit. Když jsme vyšli nad stěnu instalovat lano zaslechl jsem hlášky "Nepůjdeme radši na něco menšího?", ale ty jsem vůbec nebral v úvahu. Nakonec se to podařilo, nikdo nevzdal a všichni si to odslaňovali.

14.10. jsme akci opakovali... Jen tam nebyl Radim, ale místo něj jel zase Michal. Klukům už to šlo o hodně lépe.

lednová výprava na holý vrch             19.1.2013

Už z loňska odložená (kvůli nepříznivým podmínkám) výprava se konala až teď. Ti nemnozí, co na ni šli si užili nádherného zimního počasí a ti mladší si splnili i bobříka odvahy při procházení tunelu v Návojné. Cílem měl být původně až Holý Vrch, ale protože jsme se nechaliunášet krásou přírody a sněhem, tak se naše putování protahovalo a protahovalo... Nakonec jsme museli trasu zkrátit, ne že bychom na Holý Vrch nevylezli, ale ta dlouhá cesta dolů by nám trvala opravdu dlouho a nestihli bychom vlak. Byl to jen okruh po Závrší s návštěvou jalovcové stráně. Ale i tak to bylo super a jak je vidět z fotek, tak i únavné!

stálý letní tábor újezd 2013

Opět jsme se vrátili po administrativních těžkostech ve Vlachovicích do Újezda, skoro tam, kde už byl tábor v roce 2000 - na Rybničiska. Jen o louku vedle. Tábor obsadili Mořeplavci, kteří dobývali svět a neprobádané končiny pro španělskou korunu.

putovní letní tábor podkarpatská rus 2013

"Malí" skauti už dorostli do věku, kdy je chození po horách neunaví a maminky nejsou tolik vystresované z dalekých cest, a proto jsme v srpnu roku 2013 vyrazili ve skupince pěti lidí na Podkarpatskou Rus (Tom, Kája, Martin, Jirka, Radim). Z plánovaného okruhu po Zakarpatí jsme nezvládli jen Koločavu a Siněvir, jinak jsme navštívili všechna plánovaná místa - Mukačevo, Volovec, poloninu Boržava s vrcholem Ťomnatyj, Solotvyno, Sighetu Marmatiei, Rachiv, Hoverlu, Jasyňu, Chust. Fotogalerie je na Facebook stránkách střediska.

roverská vigilie                                        27.9.2013

Na konci měsíce září proběhla v archeoskanzenu Modrá u Velehradu roverská vigilie pro čtyři rovery z Uh. Brodu a Slavičína - Jerryho, Martina, Foxe a Žeryka. Prošli si cestu 4 živlů - ohně, vody, vzduchu a země, ve staromoravském kostelíku odbrželi červené roverské šňůry a insignie roverů, vyslechli si slova svých vůdců. Noc potom strávili v samotě přemítáním o své další skautské cestě.

výprava do lc proud olomouc

Až nakonec na podzim a na na jaře se nám podařilo vyjet do lanového centra PROUD v Olomouci. Ale výprava to byla více než dobrá. Vlačata šplhala na kůly jako o závod, jako by ani neměla strach. Skauti už byli opatrnější. Pobyt tam jsme zakončili opékaním špekáčků. Celý den utekl jako voda a už nás opět vítalo nádraží Slavičín.

vánoční oddílová schůzka                   20.12.2013

Tradiční ukončení roku v klubovně vánoční oddílovkou se hrami, zpěvy a rozdáváním malých vánočních dárků.

betlémské světlo                                    21.12. 2013

Další ročník rozvozu světla v podání skautů prvního oddílu Orlů.

vánoční posezení vedoucích                27.12.2013

Stalo se již tradicí, že během vánočních svátků se sejdou vedoucí a  dospěláci střediska u dobrého kousku jídla, proberou, co se seběhlo v roce minulém, zavzpomínají  i na ty, kteří tu s námi již nejsou (Jirka Otava - Otavín a Jirka Morbitzer - Hrošík) a symbolicky pospolu vykročí do roku nového. Letos se konalo v Popovské hospodě.

roverský večer s "oldy"            7.2.1014                

Jako zajímavé setkání skautských generací - tak vypadal filmový večer s brodskými old skauty, zkráceně "oldy". Večer byl v režii br. Hamouna, který připravil filmový materiál a poté vedl diskuzi plnou zajímavých postřhů spjatých s životními zkušenostmi a prožitky old skautů.

roverská výprava na slovensko    15.-16.1.2014

Jelikož roveři jsou banda podnikavců, podnikli o únorovém víkendu lyžařskou výpravu na Slovensko, a to po domluvě se skauty z Liesku, u nichž v klubovně našli pohodlné útočiště. Po celodenní lyžovačce následoval večer s povídáním o Liberii z úst střediskového vůdce Šedého Vlka a pak hry na Hamounově XBoxu, které nám hromadně vydržely až do jedné hodiny ranní a domácím až snad do rozbřesku! Díky za spolupráci. Suprová výprava!

Jednodenní výprava na pulčiny            22.2.2014

Skauti a vlčata nejsou peciválové, ani když venku není nejpěkněji. Ani bláto, ani prach nevadí nám nikterak, jak se praví v pokřiku naší smečky vlčat, tak hurá ven! No a na fotkách vidíte výsledek.

ROVERSKO-RÁDCOVSKÁ VÝPRAVA NA JELENEC 29.3.2014

Roveři a rádci se vydai na výpravu na bývalý vojenský vysílač Jelenec poblíž Velké Javořiny, kde si dokazali, že nejsou žádná máča, když na něj vylezi a pak jej zeslaňovali. Účast: Hamoun, ŠV, Fox, Jerry, Býk, Martin, George, Radim, Áďa, Jonáš.

Operace Vlčí lov Nevšová

V měsíci dubnu se konala výprava ve znamení špionážní akce "operace Vlčí lov" s cílem na myslivecké chatě v Nevšové. Ačkoli výprava nebyla nejpočetnější, užili jsme se dobrý víkend v hrách a zábavě. Nakonec i nepřátelská vysílačka byla odhalena, takže mise výpravy byla splněna. Jen to chtělo, aby bylo lepší počasí. Někteří z vlčat zvládli splnit odborku atlet...

Letní tábor lipová 2014

Letní prázdniny a tábor jdou spolu v ruku ruce po dlouhá léta. Nejinak tomu bylo i letos. Skauti a vlčata našeho střediska vyrazili společně na prvních 14 prázdninových dní na kopec nad obcí Lipová, který simuloval skotskou vysočinu, tzv. "Scottish Highlands", o jejíž ovládnutí družiny bojovaly. Družiny Bojovníků, Rytířů a Králů se pod vedeném svých rádců utkaly v plnění úkolů celotáborové hry, jejíž součástí byly etapy sportovní, znalostní, dovednostní. Do toho ještě plnění skautských a vlčáckých stezek a zkoušek. Poslední den vyrazily na závěrečnou etapu družiny s cílem nalézt meč dědice skotské vysočiny a vyvěsit vlajku Skotska na uvolněný stožár. To se nakonec po mnoha hodinách podařilo družině Králů. Večer se konal potom závěrečný táborák se sliby vlčat a skautů a vyhodnocování tábora a plnění stupňů zdatnosti, vlčků.

Putovní tábor rumunsko - ukrajina 2014

Jako začátek prázdnin patří táboru stálému, tak konec prozměnu zase táboru putovnímu. Letos vyrazili čtyři členové prvního oddílu skautů na sever do Rumunska, do pohoří Rodna. Bylo v plánu projít ho od východu na západ. Abychom nemuseli jet oklikou přes Maďarsko, zvolili jsme cestu přes Ukrajinu, přesněji přes Zakarpatí. Po několika ověřeních bezpečnostní situace s konzulátem ve Lvově jsme již trochu klidnější vyjeli touto cestou a vydali se vstříc dobrodružství. Průjezd přes Čiernou nad Tisou - Čop - Mukačevo - Solotvyno byl úplně poklidný a na hranicích jsme prošli prohlídkou úplně bez problémů. Po dvou dnech strávených u našich známých Ruszanyukových v Solotvynu jsme překročili pěšky hranici zpět do EU, do Rumunska. Odtud z města Sighetu Marmatiei do místa Pasul Prislop ve výšce 1462m n. m. Odtud již jen pěšky na západ. Hlavním cílem byla hora Pietrosul Rodnei s výškou 2305m n.m. Za 4 dny putování v horách jsme ušli něco kolem 70 kilometrů a dorazili na místo, které bylo určeno - vrch Pietrosul. Odtud následoval prudký sestup do města Borsa a odjezd zpět na Ukrajinu, kde jsme chtěli ještě něco málo vidět. To se bohužel nepodařilo kvůli velice špatnému deštivému počasí. Ale to hlavní vyšlo. Asi budu mluvit za všechny, že horká vana po příjezdu domů byla opravdu zaslouženou odměnou.

Setkání s rodiči v divnicích                  19.9.2014

Protože rodiče přišli na táboře se spoustou nápadů, které nebylo hodno zapomenout, uspořádali jsme setkání s nimi v Divnicích v hospodě u rodičů jednoho z našich skautů. Rodičů nepřišlo mnoho - to správné jádro. A po prezentaci střediska a právě uběhlého léta byl čas na dotazy a diskuzi, z níž vyplynuly některé důležité věci. Celá akce byla zakončena povídáním a zpíváním, končilo se v jednu hodinu ráno. Je třeba poděkovat všem rodičům, co se účastnili a také rodině Maňasových, kteří provozují hospodu, kde jsme se sešli.

roverský víkend

Roverský víkend pod taktovkou br. Hamouna a setkání se dvěma skvělými oldskauty br. Hurvínkem a br. Scampem - oběma účastníky protikomunistického odboje. Dolaďování myšlenek ve Scampově mlýně ve Výklekách, žeton dobrého skutku, moudro, laskavost, zkušenosti, odkazy dobrého... To vše v duchu hesla - TOTALITA??? Ne, děkuju!!!

závěr sezóny v armyparku

Na pozvánku nešlo reagovat jinak, než přijet. To, co jsme se skauty a vlčaty viděli se nám líbilo. Všechno bylo korunováno tím, že jsme tam jeli na kolech. PS: Henry přijel z Divnic v kroksech!!!

vernisáž - 95 let skauting na slavičínsku

Na státní svátek vzniku ČSR se 28.10.2014 konala vernisáž výstavy k 95 letům skautingu na Slavičínsku. Vernisáž navštívil starosta města Slavičín pan Jaroslav Končický, který kromě slavnostního proslovu daroval středisku svazky Foglarových děl a svázané poválečné časopisy Vpřed a Junák. Během vernisáže vůdce střediska br. Tomáš Kubů ocenil medailemi "Za zásluhy o skauting" br. Jiřího Siebera a br. Lubomíra Rybáka - vedoucí střediska z let 1968-1970.

ROZVOZ BETLÉMSKÉHO SVĚTLA

Už po dvanácté skauti rozváželi po farnosti slavičínské Betlémské světlo. Nyní v symbióze "staré gardy" a nové roverské krve. S tradičními zastaveními v kostele, na faře, v kapličkách i v rodinách těch, kteří nám přirostli k srdci. Pak už jen nezbývalo nic jiného než říci - Pánbůh žehnej, šťastné a veselé Vánoce.

vánoční oddílovka

Tradicí je, že před svátky se koná vánoční oddílovka, která se nese v duchu her a zábavy, po loňské oddílovce na téma "Whose Line Is It Anyway" letos byl mix soutěží a her. Samozřejmě oddílovku ukončilo zpívání koled - letos poprvé i koledami hranými na trubku a kytaru!!!! A rozdávání dárků. Bylo to den před Štědrým dnem, pak rychle domů, jen jednou se vyspat a huráááá je tu Štědrý den! Veselé Vánoce všem!

I. lednová výprava

Původně měla být výprava pro první oddíl a druhou smečku, ale počasí nepřálo našim zámyslům, a proto zdatní vyvolení jeli trochu dál, než bylo původně plánováno. Cílem našeho výletu byly hrady Čachtice a Beckov v Pováží, které kdysi chránily hranici mezi Horními Uhry a Moravou. Zejména hrad Čachtice je spjat s historickou postavou Alžběty Báthoryové, krvavé hraběnky, která se údajně koupala v krvi mladých dívek, aby zůstala dlouho krásná...